|
OHJEITA PELAAJILLE:
Ruokailu ennen harjoitusta tai kilpailua * Ateria 1-4 h ennen harjoituksen alkamista (jos syöt tuntia ennen niin ei lankkupihvejä yms, ei ehdi imytyä vatsalaukusta) * Runsaasti hiilihydraatteja * Rasvaa sisältäviä ruoka-aineita tulee välttää * mahan tulisi olla tyhjä ennen suorituksen aloittamista * hyviä vaihtoehtoja esim. puuro, mysli, leipä, jogurtti tai viili, hedelmät, marjakiisseli, piltit. * tarvittaessa noin puolituntia ennen harjoitusta voi nauttia hedelmän (myös kuivattuja), palan leipää (ei ruis) yms. hiilihydraattipitoista pikkupurtavaa * tärkeää on myös muistaa juoda 1-2 lasillista vettä liikuntaa edeltävän tunnin aikana täyttääkseen nestevaraston normaali oloissa vettä 2-4 l / päivässä
Harjoituksen jälkeinen ruokailu Syömistä ei ole hyvä aloittaa heti harjoituksen jälkeen. Juo reilusti, jopa (1-1,5 l) harjoituksen jälkeen mutta pieninä annoksina kerrallaan (2 dl). Ruokahalu herää vasta muutaman tunnin kuluttua. Silloin olisi hyvä syödä kevyt ja monipuolinen ateria. Nopeasti nälän tunnetta voi tyydyttää syömällä paljon hiilihydraattipitoista ruokaa.
Ruokailu ottelun / turnauksen aikana * tärkeintä nestetasapaino. * Pelien välissä voidaan syödä kiinteitä välipaloja (turnaus), kuten banaania, kuivattuja hedelmiä, rusinoita, tai vaaleaa leipää. * rasvaisia ja runsaskuituisia tuotteita kuten suklaa, täysjyvä- ja lesepitoisia valmisteita (ei ehdi imeytyä vatsalaukusta) ja rasvaisia leivonnaisia vältettävä. * Hyviä vaihtoehtoja esim. leipä, puurot, vellit, murot, myslit, hedelmät, marjakiisselit / keitot, piltit * syö pieninä annoksina * Valmentaja, huoltaja, vanhemmat varaa eväät mukaan !!!
|